Naša fakulta
Inovatívna a vynaliezavá – taká je Prírodovedecká fakulta UK. Sme moderní vo svojom myslení a prístupe vo výučbe. Našim študentom poskytujeme slobodu, prax a podporujeme rozvoj každého z nich.
Náš hlavný cieľ
Objavuj s nami!

História
História Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského sa začala písať už v roku 1940, kedy sa na vtedajšej Slovenskej univerzite vytvorila Prírodovedecká fakulta.
Prírodovedecká fakulta UK je pracovisko s dlhými tradíciami. Formovanie jej vnútornej štruktúry, ako aj otváranie nových študijných odborov a špecializácií je kontinuálny proces prebiehajúci v tesnej nadväznosti na spoločenské potreby a pozíciu fakulty v rámci Univerzity Komenského. Od roku 1992 fakulta systematicky buduje skupinu environmentálne orientovaných katedier a vedeckých ústavov, pričom súčasne otvára nové študijné programy a špecializácie tohto zamerania. Prírodovedecká fakulta UK dnes predstavuje významný vedecko-výskumný a pedagogický potenciál, nielen z pohľadu Univerzity Komenského, ale aj v mierke celého Slovenska.
Súčasnosť
PriF UK v súčasnosti patrí medzí významné vedecko-pedagogické prírodovedné inštitúcie na Slovensku, o čom svedčí množstvo nových objavov a výskumov v oblasti Biológie, Chémie, Environmentalistiky, Geografie a Geológie.
Študenti sú u nás v rámci svojich bakalárskych, diplomových a doktorandských prác začleňovaní do výskumných projektov pod vedením odborníkov a získavajú poznatky, ktoré môžu prezentovať na rôznych vedeckých konferenciách a seminároch. Našich študentov intenzívne podporujeme v získavaní skúseností a umožňujeme im vycestovať cez mobilitné granty do celého sveta. Akademické slobody a práva na našej fakulte a univerzite zaručujú všetkým študentom slobodu myslenia, výskumu a vývoja, a teda byť relevantnou súčasťou ako vedeckého tak i spoločenského napredovania našej krajiny.

Grown With Love on Our Farms

Trevor D. William
Founding Farmer
Demografia Slovenska
Pripravili sme sériu prognóz až do roku 2060, vďaka čomu máme presnejší obraz o počte a zložení obyvateľov našej krajiny.
Enzým PatA
Podieľali sme sa na vyriešení trojrozmernej štruktúry enzýmu PatA, čím sme výrazne prispeli k boju proti tuberkulóze.
Liek proti chrípke
Podarilo sa nám vyvinúť proces, ktorým možno skráti výrobu lieku proti chrípke, na ktorú ročne zomrie až do pol milióna ľudí.
Učí sa od nás
celý svet
Našim vedcom sa podarilo vyvinúť proces, ktorým možno výrazne skrátiť výrobu lieku proti chrípke; objavili nový proteín Dbl2, ktorý umožňuje opraviť poškodenú genetickú informáciu (DNA); podieľali sa na vyriešení trojrozmernej štruktúry enzýmu PatA, čím došlo k výraznému posunu v boji proti tuberkulóze. A to je len zlomok toho, čo sa u nás skúma v oblasti biológie, environmentalistiky, geografie, geológie a chémie.