Tomáš Hulík – filmár a dokumentarista

Študoval environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Podnikol viaceré vedecké a fotografické expedície na Ďalekom východe Ruska, na ostrove Sachalin, na Borneu, v Malajzii či Nórsku. 

Po skončení štúdia začal pracovať ako kameraman a strihač pri mnohých filmových a televíznych produkciách. Prvým výrazným úspechom Hulíkovej filmárskej kariéry bol rakúsko – nemecký dokumentárny film „Hulik und die Biber“ režiséra Haralda Pokiesera z roku 2002. Film rozpráva príbeh mladého prírodovedca Tomáša Hulíka a jeho priateľstva s bobricou Ráchel a jej rodinou. Hulík strávil vyše 300 dní a nocí v lužných lesoch na ramenách rieky Moravy, kým si získal dôveru bobrej rodiny a mohol nafilmovať unikátne zábery zo života bobrov, čo sa dovtedy žiadnemu filmárovi nepodarilo. 

Druhým zlomov v Hulíkovej kariére bola spolupráca s oceňovaným slovenským režisérom Pavlom Barabášom na dokumente „Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase“ z roku 2007. Film natočený pre prestížny cyklus dokumentov Universum, rakúskej televízie ORF vznikal počas rokov 2005 – 2007. Pod Barabášovým režisérskym vedením sa Tomáš Hulík realizoval ako kameraman a autor námetu. Film získal množstvo ocenení na zahraničných filmových festivaloch. 

Hulíkovým režisérskym debutom sa stal film „Návrat rysov“ z roku 2010, v ktorom zachytil príbeh strážcu Národného parku Malá Fatra Miloša Majdu a dvoch malých rysích mládať Lízy a Mura, narodených v ostravskejZOO, ktoré Majda vychoval pre návrat do divokej prírody. Hudbu k filmu skomponoval Peter Machajdík 

V roku 2011 Hulík odpremiéroval svoj ďalší dokumentárny film s názvom „Cesty Slovenskom“, prezentujúci krásy Slovenska vo vysoko kvalitných obrazových záberoch. Aj k tomuto filmu hudbu skomponoval Peter Machajdík. V tom istom roku získal Hulík aj cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas. 

V rokoch 2014 a 2015 Hulík dokončil ďalšie dva filmy s pôsobivou hudbou Petra Machajdíka – Kráľ nebies – Orol skalný a Divoké Slovensko. 

Tomáš Hulík je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR a svoje fotografie publikoval v mnohých prestížnych zahraničných a domácich magazínoch ako National Geographic, GEO, Universum, alebo Lidé a země. Svoje fotografie pravidelne prezentuje na výstavách po celom Slovensku. 

Filmografia (výber) 

  • 2002: Hulik und die Biber (kamera) 
  • 2007: Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase (kamera, námet) 
  • 2010: Návrat rysov (réžia, kamera) 
  • 2011: Cesty Slovenskom (réžia, kamera) 
  • 2015: Wilde Slowakei – Divoké Slovensko[1] (kamera, réžia) 
  • 2015: Kráľ nebies – Orol skalný (réžia, kamera) 

Zdroj: Wikipedia.org, fotografia: tomashulik.smugmug.com 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *